Vzduchovky patria medzi typ zbraní, ktoré sú vhodné na rekreačnú alebo cvičnú streľbu. Pri výbere vzduchovky je však potrebné zvážiť viacero faktorov, ako aj vzdialenosť, na ktorú budete strieľať. Z toho dôvodu si môžete vybrať krátku alebo dlhú vzduchovku. Aký je medzi nimi rozdiel a kedy sa ich odporúča používať? Poradíme vám.

História vzduchoviek

Vzduchovky majú pôvod v 15. až 16. storočí a ich vývoj sa výrazne posunul od jednoduchých mechanizmov ku komplexným a presným zbraniam. Začiatky vzduchoviek sú spojené s potrebou výcviku streleckých zručností a neskôr aj s lovením malých zvierat.

  • Prvé náznaky vzduchoviek sa objavili v Európe v 15. storočí. Tieto zbrane boli často jednorazové a využívali jednoduchý systém kompresie vzduchu.
  • Vzduchovky sa začali zdokonaľovať v 16. storočí. Španielsky inžinier a vojak, Girardoni, vytvoril jeden z najznámejších modelov vzduchovky v roku 1779 pre rakúske armádne oddiely.
  • V 17. a 18. storočí boli vzdušné pušky stále viac akceptované ako tréningové zbrane, ale aj na lovenie malých zvierat. Vývoj v tejto oblasti viedol k vzniku viacerých špeciálnych konštrukcií a systémov.
  • S rozvojom priemyslu a presného strojárstva začali v 19. storočí vznikať komerčné vzduchovky pre verejnosť. Firmy ako Girardoni, Lewis a další výrobcovia ponúkali rôzne modely pre záľuby alebo tréning.
  • V 20. storočí získali vzduchovky väčšiu popularitu ako športové a rekreačné zbrane. Vývoj materiálov a technológií viedol k vytvoreniu presných a výkonných modelov, ktoré sa používajú na súťaže aj rekreačné účely.
  • Dnešné vzduchovky sa líšia od svojich predchodcov v mnohých ohľadoch, od materiálov a konštrukcie po presnosť a dostrel. Sú stále populárne medzi strelcami, či už ako prostriedok na tréning alebo pre rekreačnú streľbu.

Vzduchovky pre začiatočníkov a skúsených strelcov

Vzduchovky patria medzi zbrane kategórie D, a to znamená, že na ich držbu a používanie nemusíte byť držiteľom zbrojného preukazu. Je potrebné dosiahnuť vek 18+ a spĺňať ďalšie určité podmienky. Ide však o zbrane, ktoré sú predovšetkým určené na rekreačnú alebo cvičnú streľbu. V ponuke na Sebron Arms nájdete krátke vzduchovkydlhé vzduchovky rôznych svetových značiek. Pokiaľ chcete objaviť krásu a presnosť streľby, potom odporúčame zvoliť práve vzduchovky značky Hatsan alebo Umarex. Preskúmajte ponuku na Sebron Arms a vyberte si typ vzduchovky, ktorý najviac vyhovuje vašim potrebám a preferenciám.

Pre začiatočníkov však môže byť výber vzduchovky pomerne komplikovaný. Existujú totižto určité rozdiely medzi krátkou a dlhou vzduchovkou. Aké to sú?

Krátke vzduchovky – zbrane s presným zásahom

Najväčší rozdiel medzi krátkou a dlhou vzduchovkou je predovšetkým v konštrukcii, účele použitia a vlastnostiach. Krátka vzduchovka má logicky kratšiu hlaveň, čo zvyčajne vedie k nižšiemu dostrelu a presnosti na väčšie vzdialenosti. Okrem toho sú krátke vzduchovky často menšie, ľahšie a kompaktnejšie, čo z nich robí ideálne zbrane pre začiatočníkov a rekreačných strelcov. Čo sa týka presnosti, krátke vzduchovky sú ideálne na krátku vzdialenosť. Majú však aj nižší výkon a sú jednoduché na manipuláciu. Zároveň ide aj o cenovo dostupnejšie zbrane. Na e-shope Sebron Arms vám ponúkame krátke jednoranové vzduchovky, ktoré majú kaliber 4,5 mm alebo 5,5 mm. Ide o vzdušné pištole značky Hatsan alebo Umarex. V súčasnosti v našej ponuke nájdete:

Dlhé vzduchovky – zbrane určené na dlhú streľbu

Dlhé vzduchovky majú dlhšie hlavne, čo zvyšuje ich dostrel a presnosť. Tieto vzduchovky sú často preferované skúsenými strelcami na streľbu na väčšie vzdialenosti. Zároveň bývajú väčšie a ťažšie, ale aj drahšie. Dlhé vzduchovky s vysokou presnosťou často disponujú vyšším výkonom, čo je výhodou pre tých, ktorí si potrpia na maximálny výkon zbrane. Môžu mať pokročilejšie ergonomické vlastnosti a sú navrhnuté s ohľadom na dlhšie streľby, čo môže znamenať väčšie pohodlie pre skúsených strelcov. Na Sebron Arms vám ponúkame dlhé vzduchovky s kalibrom 4,5 mm, 5,5 mm alebo 6,35 mm. Zároveň si môžete vybrať jednoranové vzdušné zbrane alebo vzduchovky s puškohľadom. Bez ohľadu na to, či ste skúsený strelec alebo začiatočník, z ponuky Sebron Arms si vyberie každý z vás. Vybrali sme pre vás 4 najobľúbenejšie dlhé vzduchovky:

Nakupujte kvalitné krátke a dlhé vzduchovky na Sebron Arms

Vzdušné pušky tzv. vzduchovky patria medzi veľmi obľúbený typ zbraní. Pokiaľ máte záujem o vzduchovku alebo len príslušenstvo, napríklad puškohľad na vzduchovku či strelivo, na e-shope Sebron Arms vám ponúkame všetok sortiment. Nakupujte kvalitné krátke a dlhé vzduchovky od tých najlepších výrobcov zbraní na e-shope Sebron Arms.