Na kúpu, používanie a držbu zbraní na Slovensku je potrebné byť držiteľom zbrojného preukazu. Existujú však aj výnimky, kedy zbrojný preukaz nepotrebujete. Ako je to však s používaním a nákupom airsoft zbrane? Poradíme vám, ako na to.

Airsoft zbraň na Slovensku

Airsoft zbraň všeobecne patrí do kategórie D. Ide o zbraň, ktorá je určená na športovú alebo rekreačnú aktivitu, pričom zbraň funguje na princípe strieľania malých plastových guľových projektilov pomocou vzduchu, pružiny, elektrickej energie alebo plynu. Airsoft zbrane sa preto považujú za bezpečnú alternatívu zbraní, a preto na ich kúpu, používanie a držbu, nie je potrebné byť držiteľom zbrojného preukazu. Pokiaľ máte o airsoft zbraň záujem, stačí, ak máte viac ako 18 rokov. Ako si však vybrať správnu airsoft zbraň?

airsoft zbraň

Kategórie airsoft zbraní

Vybrať si môžete z viacerých typov a kategórií zbraní. Airsoft zbrane sa líšia dizajnom, výkonom, ale najmä konštrukčným mechanizmom a spôsobom fungovania. Rozlišujeme najčastejšie tri kategórie airsoft zbraní, a to:

Každý typ ponúka určité výhody a nevýhody, a preto pri výbere je potrebné zvážiť napríklad vaše skúsenosti s používaním zbrane, preferencie, potreby, ale aj účel, na čo zbraň budete potrebovať.

Airsoft manuálne zbrane

Airsoft manuálne zbrane sú poháňané pružinou. Ak chcete manuálnu airsoft zbraň nabiť, je potrebné najskôr potiahnuť kohútik alebo iný mechanizmus. Ten natiahne pružinu a guľový projektil vystrelí. Výhodou týchto zbraní je cena a spoľahlivosť. Nevýhodou je však čas a pomalší výstrel.

Airsoft plynové zbrane

Naopak airsoft plynové zbrane fungujú na princípe stlačeného plynu, ktorý rozhýbe guľový projektil. Plynové airsoft zbrane sú presnejšie a rýchlejšie ako manuálne zbrane a majú vyšší výkon. Ich výkon však môže ovplyvniť aj teplota okolia, preto sú tieto zbrane menej spoľahlivé ako airsoft CO2 zbrane.

Airsoft CO2 zbrane

Airsoft CO2 zbrane sú považované za najspoľahlivejšie zbrane typu airsoft. Ide o zbraň, ktorá využíva CO2 plyn ako zdroj energie. Táto plynová náplň sa najskôr umiestni do zásobníka, ktorý následne dodá zbrani energiu a vystrelí guľový projektil. CO2 airsoft zbrane majú rýchly výstrel, avšak sú menej presné. Aj v tomto prípade na výkon môže vplývať teplota okolia.

Vlastnosti airsoft zbraní

Okrem toho, že airsoft zbraň môže vlastniť každý nad 18 rokov, tieto zbrane majú mnoho výhod a skvelých vlastností, a to:

  • Zdroj pohonu – Airsoft zbrane bežne používajú vzduchové alebo elektrické pohony, ktoré sú menej nebezpečné ako zbrane, ktoré používajú strelivo.
  • Typ streliva – Airsoft zbrane strieľajú malé guličky najčastejšie z plastu. Tieto guličky sú oveľa menej nebezpečné ako skutočné náboje.
  • Sila strely – Airsoft zbrane majú obmedzenú silu strely, čo znamená, že guľové projektily nevytvárajú taký tlak ako skutočné náboje. To znižuje potenciálne nebezpečenstvo pre používateľa a ostatných v blízkosti.
  • Použitie – Airsoft zbrane sa často používajú pre zábavu a simuláciu bojových situácií. Preto majú rôzne formy.
  • Materiály – Airsoft zbrane sú často vyrobené z plastu, kovu alebo ich kombinácie. Závisí to od modelu a ceny. Zbrane určené pre pokročilých hráčov alebo na profesionálne použitie sú často vyrobené z kovu, ktorý je odolnejší a menej náchylný na poškodenie.
  • Cena – Airsoft zbrane patria medzi lacnejšie zbrane. Dôvodom sú aj lacnejšie materiály. Cena pri menej kvalitných airsoft zbraniach sa pohybuje od 30 do 100 €. Kvalitnejšie a odolnejšie airsoft zbrane sa pohybujú zvyčajne od 100 do 500 €.
  • Rýchlosť strely – Rýchlosť strely airsoft zbraní sa líši v závislosti od modelu a pohonu zbrane. Elektrické zbrane môžu strieľať projektily rýchlosťou približne 300 až 400 fps (stôp za sekundu), zatiaľ čo plynové a manuálne zbrane môžu dosiahnuť rýchlosť až 500 fps. Je dôležité si uvedomiť, že niektoré modely môžu byť príliš silné pre použitie v niektorých oblastiach alebo na niektorých typoch udalostí.
  • Dizajn – Airsoft zbrane sú často navrhnuté tak, aby pripomínali skutočné strelné zbrane a majú podobné funkčné prvky. Avšak z bezpečnostných dôvodov sa musia líšiť v istých detailoch. Existuje mnoho rôznych typov airsoft zbraní.
  • Bezpečnostné prvky – Airsoft zbrane majú rôzne bezpečnostné prvky, ktoré zabraňujú náhodnému výstrelu alebo streľbe bez povolenia. Medzi tieto prvky patrí napríklad bezpečnostná poistka alebo mechanizmus zamedzujúci výstrelu, ak nie je nabitá.

Je dôležité si uvedomiť, že aj napriek tomu, že airsoft zbrane sú menej nebezpečné ako skutočné zbrane, stále je potrebné dodržiavať bezpečnostné opatrenia pri ich používaní, aby sa predišlo zraneniam a nešťastným nehodám.

airsoft zbraň

Kúpa airsoft zbraní na Slovensku

Airsoft zbrane patria do kategórie D, a to znamená, že na ich kúpu, používanie a držbu nie je potrebné byť držiteľom zbrojného preukazu. Preto si môže zakúpiť tento typ zbrane každý, kto dosiahol vek 18 rokov. Vlastník zbrane musí však absolvovať kurz o bezpečnom používaní zbrane. Širokú ponuku airsoft zbraní rôznych značiek nájdete aj na e-shope Sebron Arms. Vybrať si môžete manuálnu, CO2 alebo plynovú airsoft zbraň. Pokiaľ potrebujete s výberom poradiť alebo máte viac otázok, neváhajte kontaktovať zákaznícku podporu Sebron Arms počas pracovných dní na +421 940 645 109 alebo info@sebronarms.sk.s